Medico

Vyberte dětem správnou a zdravou obuv

Všichni chceme pro své děti to nejlepší, a to už od narození. Začínáme oblečením, kosmetikou, hračkami, později správnou stravou k mateřskému či umělému mléku… Jak děti rostou, záhy potřebují i své první a další bačkůrky, botičky. A tak jako to bývá na začátku se vším, většinou si nevíme rady, která obuv je pro dětské chodidlo správná, a která ne. Koluje stále mnoho mýtů a omylů, podle nichž máme tendence botičky nakupovat, mnohé z nich jsou ale „liché“ a dětem můžeme paradoxně uškodit. Určitě znáte někoho, kdo u dítka řeší plochost chodidla. Přitom 9 z deseti dětí se rodí se zdravými chodidly, ale už v předškolním věku má 95 % „drobotiny“ nohu nějakým způsobem deformovanou. A to většinou právě kvůli špatné obuvi.

Jaké boty nepoužívat?

Máte dětí víc, nebo dědíte oblečení po neteřích a synovcích? Možná také nakupujete v bazárcích. Proč ne, ale boty by mělo mít dítko vždy své vlastní, nové. Jestliže jsou boty nošeny, jejich stélky už mají tvar klenby prvního majitele a nejsou proto pro dalšího uživatele vhodné.

Stejně tak nekupujte boty o velikost větší, aby vydržely. Správná velikost je podstatná, jinak nožičce obuv vážně škodí. Zároveň není pro potomka příjemné v ní chodit, může zakopávat, našlapuje jednoduše zcela jinak, než by mělo.

Dalším nevhodným druhem obuvi je taková, která má tvarovanou stélku. Ta by měla být až do velikosti 28 rovná. Před několika lety byl trend zajišťovat dětem tvarované stélky, ale jejich nožky mají na chodidlech tukové polštářky, které vyztužené stélky deformují.

Určitě nekupujte boty z neprodyšných a necertifikovaných materiálů. Dětem se chodidla potí mnohem víc než nám, dospělým. Zdravotně nezávadné materiály zajišťují, že při kontaktu s potem nevylučují zdraví škodlivé látky, které následně škodí dětským nohám.

Možná se vám líbí mini nazouváky, žabky nebo podobné botičky, jež nemají pevnou patu. Ani ty malým dětem nekupujte. Do šestého roku by měly mít boty s pevnou patou, protože právě do tohoto věku probíhá největší měrou zesilování svalstva a vaziva nožky. Pevná pata a dokonalé uchycení obuvi na noze tkaničkami nebo suchým zipem pomáhá ke správnému zafixování nohy.

Malé a žádné boty

Každému dítku roste noha různě rychle. U miminek a batolat můžeme potřebovat novou obuv již během měsíce, dvou, těm nakupujeme boty nejčastěji. Předškoláci nás mohou překvapit potřebou nových bot již po 3 měsících, školáci po 5. I v pubertě děti rychle rostou, po půl roce jim mohou být tenisky či jiné boty malé. Je důležité boty často kontrolovat, protože právě špatná velikost boty dětem nohy často poškozuje. Malým i větším. Bota z přírodních materiálů povolí do šířky, do délky však nikoli.

Jste zastánci chůze naboso? Ano, je zdravá, ale jen na měkkých podkladech, např. na koberci, trávě, písku, hlíně… Pokud máte doma plovoucí podlahu, dlažbu a jiné tvrdé podlahové povrchy, noha na nich trpí. I v ponožkách. Není stavěná na takovou tvrdost.

Investice do kvalitních bot se vyplatí. Budete vědět, že jste udělali maximum pro zdraví chodidel vašich potomků a „nezaděláte“ jim do budoucna na bolestivé bortění klenby nebo jiné zdravotní komplikace spojené s deformací chodidel.

Vyberte dětem správnou a zdravou obuv

Kožený svršek a podšívka

Stélka tlumící nárazy

Maximální flexibilita