Medico

Než koupíte dětem boty, zjistěte, na co si dát pozor

Jakmile si uvědomíme, že naše dítko bude potřebovat první botičky, začne nás napadat spousta otázek, na něž neznáme odpověď. Ono koupit dětem boty není snadné. Nabídka je široká, výrobců je mnoho, tápeme i při volbě velikosti, materiálů, z nichž má být daný model zhotovený… Tento článek vám zodpoví mnohé dotazy, které vás zajímají.

Neúprosná statistika

Jakmile se děťátko rozchodí, ujde denně 18 – 20 tisíc kroků. Takhle „pracovité“ nožky si bezesporu zaslouží kvalitní obutí. Smutné je, že i když se většina dětí rodí se zdravými chodidly, díky nevhodné obuvi do první třídy nastupuje třetina dětí s chodidly poškozenými kvůli používání nevhodných bot.

Doma nechte dítě naboso

Dokud váš miláček „jen“ obchází nábytek a batolí se, plně mu postačí nožky obuté do ponožek, které mohou být opatřeny protiskluzovými prvky. Je ale lepší umožnit dítku chůzi po koberci či měkčím linu než po tvrdé dlažbě, plovoucí podlaze nebo betonu. Po správném povrchu mohou malé děti chodit bosé tak často, jak je jim libo, právě tady dochází k procvičování svalstva a získávání hmatových stimulačních podnětů, které jsou nutné k nácviku chůze a zdravý vývoj pohybového aparátu.

Kvalitní dětské boty

Ze zákona dnes musí mít všechny značky, které vyrábí dětské boty od vel. 19 certifikáty. Jakmile se vydáte na nákup botiček, můžete se řídit oceněními, které daný výrobce bot nebo přímo model bot získali. Atesty pak bývají uvedeny i na visačkách nebo krabicích k obuvi. Všechna přísná kritéria splňuje naše zn. Medico.

Z ortopedického hlediska by obuv měla být pevnější v patní a střední části z důvodu stability obuvi, aby se nemohlo stát, že si dítě pohne s nártovými kůstkami. Při extrémně měkké podrážce obuv nemá žádnou stabilitu. Důležitá je pevná část paty, aby bylo chodidlo dobře zafixováno a bota se během pár týdnů nerozšmajdala. Měla by být ohebná, přitom ale držet svůj tvar.

Nevybírejte boty příliš velké, abyste záhy nemuseli kupovat nové. Měly by být maximálně o číslo větší. Občas pak doma vytáhněte stélku, čímž dobře uvidíte, kam již nožička ratolesti sahá. Malé děti vám nebudou umět říct, že je botičky tlačí.

Zdravé nohy díky botám

Na to především myslete, když budete váhat, zda dítku na pár měsíců skutečně koupit botičky za 15 stovek. Bude mít díky nim zdravé nohy a vy se vyhnete řešení potíží v budoucnu kolem plochých chodidel, vpáčených kotníků nebo jiných deformací prstů, chodidel nebo celkově špatného držení těla.

Stejně tak je podstatné, aby měla bota dostatečně širokou špičku pro prsty. Špičaté boty jsou pro děti nevhodné. Co se týče materiálů, ideální je kůže a textil. Jsou měkké, prodyšné a dobře absorbují vlhkost. Také se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy. Umělé materiály nedýchají, čímž vznikají plísně a bakterie. Ideální je koupit vícery boty a ty střídat, pokud máte peníze. Toto je vhodné nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Dobré nejsou ani boty z lisované PVC, protože nemají tvar a nesplňují parametry boty. Hodí se k občasnému chvilkovému nošení, nikoli k dennímu užití.

Boty neděďte, nekupujte v bazárcích

Určitě tušíte, že není správné nechat dítko chodit v botách po starším bráškovi či sestřičce. Stejně tak je nevhodné nakupovat boty v bazarech. Každé dítě si v botách vytvoří svůj vlastní otisk, tvar, používá svoji váhu. Nového majitele pak boty nutí chodit stejně, jako původního majitele.

Cvičení pro malé i velké

Tak, jako je dobré cvičit na zpevnění zad, kyčlí, pánevního dna a podobně, je dobré se naučit i cviky pro zdravá chodidla. Jsou snadné a můžete je dělat třeba večer v rámci večerního rituálu. Důležitá je pravidelnost a střídání cviků. Naučte se třeba cvik „píďalku“, při němž dítě posouvá chodidlo dopředu pomocí pokrčení prstů a vytvoření oblouku nožní klenby.

Určitě znáte cviky, při nichž za pomocí prstů nohy zvedáme malé předměty ze země. I ty naučte děti. Před plochými nohami vás bude chránit výpon na špičkách, běžkování neboli výpady, kdy střídavě nakročíte nohy, a přitom se opíráte o celé chodidlo či o špičku, nebo ohýbání a unožování palečků.

Kde vybírat dobré boty

Existuje mnoho specializovaných prodejen dětské obuvi, kde najdete zdravotně nezávadné a kvalitní boty. Ty najdete i v lékárnách a prodejnách se zdravotními potřebami. Naopak nevybírejte boty ve velkých komerčních prodejnách obrovských značek, tam nemívají příliš kvalitní obuv. Už vůbec se neohlížejte v tržnicích a podobných pofiderních obchodech, nekupujte boty podivně levné. Nevyplatí se to za škody, které mohou být na dětských nožkách napáchány.

Než koupíte dětem boty, zjistěte, na co si dát pozorNež koupíte dětem boty, zjistěte, na co si dát pozor

Kožený svršek a podšívka

Stélka tlumící nárazy

Maximální flexibilita